Bemutatkozás

„Mindenfajta nevelés önnevelés, és mi mint tanítók, nevelők csak a saját magát nevelő gyermek környezetét alkotjuk. A legkedvezőbb környezetet kell teremtenünk, hogy a gyermek úgy nevelje általunk önmagát, ahogy belső sorsát követve nevelődnie kell.”
(Rudolf Steiner)
 
 Óvodánk 42 évvel ezelőtt, 1975-ben épült. Megújulását mind külsőleg, mind belsőleg, mind pedig tartalmában és szellemiségében a COMENIUS I. Minőségfejlesztési Programba (2002) való belépésünk indította el. Új nevünk is „Gyöngyszem Óvoda” e megújulás jegyében született. Tágas, parkosított udvarunk (kb. 1900 m2), ideális mozgásteret, többfunkciós tanúsítvánnyal rendelkező fajátékaink pedig, életkori sajátosságoknak megfelelő mozgásfejlődést biztosít gyermekeink számára. Az óvoda egész területe kerítéssel van határolva, így biztonságos teret nyújt gyermekeink számára.
Óvodánk 80 férőhelyes, három csoporttal működő, esztétikus belső-külső környezettel rendelkező intézmény. Csoportjaink: Micimackó, Zsebibaba, Bambi fantázianeveket használják. Jelenleg az intézményi munkát 6 fő óvodapedagógus, 2 fő pedagógiai asszisztens és 3 fő szakképzett dajka és 1 fő tálalókonyhai kisegítő látja el.

Csoportszobáink többfunkciósak, a játék, a mozgás, a különböző tevékenységek, az étkezés és a pihenés színtere. A csoportszobák mellett egy intézményvezetői iroda, nevelőtestületi szoba, sószoba, tornaszoba, 2 gyermek öltöző, 2 gyermek mosdó és wc helyiségek, vasaló helyiség, melegítő konyha, felnőtt mosdó, felnőtt wc helyiség, tornaszer szertár, raktárak találhatóak.

Az elmúlt 10 évben óvodánk nagyon sokat fejlődött, a sok pályázati lehetőséget kihasználva és saját forrásból fenntartónk évről-évre újította, szépítette az intézményt.  2010-ben készült el óvodánk sószobája, melyet csoportjaink ősztől tavaszig előre meghatározott ütemterv szerint rendszeresen látogatnak. A sóterápia elsősorban a gyermekek immunerősítését, az ellenálló képességük megnövekedését segíti elő.
2014-ben történt meg az intézmény teljes felújítása: az épület teljes külső szigetelést, új tetőt, nyílászárókat kapott, a fűtés korszerűbbé vált.
2019 nyarán, a Településfejlesztési Operatív Program pályázati lehetőségét kihasználva készült el óvodánk tornaszobája. A fejlesztéssel együtt a belső tér átalakítása következtében a tálalókonyha is teljesen megújult, elkészült az épület akadálymentesítése és parkolója. Az önkormányzat saját forrásból biztosította a konyhai eszközök beszerzését és egy tárolóházat építtetett a torna- és udvari eszközök elhelyezéséhez.
A Magyar Falu Program pályázatának segítségével az óvodai játszóudvar 2020 nyarán újult meg, a gyermekek életkori sajátosságainak megfelelő, mozgásfejlődést biztosító mászóvárral, többféle játékkal. A játékok alá az ütéscsillapítást a fenntartó készíttette el saját forrásból. 
Nemcsak a csoportszobákba, hanem az irodákba is új bútorzat került, a beépített szekrények jó szolgálatot tesznek az eszközök, jelmezek tárolására.
            Rendszeresen pályázunk a Generali Biztosító által kiírt Szimba intézményi pályázatára, mely több alkalommal sikeres volt, így elnyertük a Biztonságos Óvoda címet. Két alkalommal részt vehettünk közlekedésbiztonsági élményprogramokon, emellett közlekedési eszközöket és védőfelszereléseket is nyertünk.

Településünk környezeti adottságai lehetővé teszik a helyi sajátosságok kihasználását a nevelésben. Pl. hagyományőrzés az ünnepek kapcsán vagy tágabb környezetünk megismerése, védelme: az élő folyó és az erdő. Az utóbbiról óvodásaink főzéssel egybekötött közös gyalogtúrák alkalmával szereznek új ismereteket. 2010-ben megkaptuk a „Zöld óvoda” címet, amit szeretnénk a jövőben újra megpályázni.

 Játékokat, eszközöket évente vásárolunk a költségvetésből, pályázatokból, valamint „Az Apci Iskoláért és Óvodáért Alapítvány” jótékonysági rendezvényeinek bevételeiből. Folyamatosan bővítjük a nevelést-tanulást segítő játékokat és eszköztárunkat (sportszerek, udvari játékok, könyvállomány, stb.)

Szabadidős programjaink: a ”Mozgásos népi gyermekjátékok-és táncok”, a Hittan és az Angol foglalkozás teszi színesebbé óvodai életünket, melyet szülői igényeknek megfelelően szervezünk.  Tehetséges gyermekeink rendszeresen vesznek részt rajzpályázatokon és mesemondó versenyen. A gyermekek mozgáskultúrájának fejlesztése érdekében bekapcsolódtunk az MLSZ Bozsik Gyermek Intézményi Programjába.

A szülők is nevelőmunkánk részesei, ismerik és támogatják pedagógiai programunkat. Igyekszünk kihasználni a különböző kommunikációs csatornákon (honlap, e-mail, közösségi portál) való tájékozódás lehetőségeit. Nyitottak vagyunk a partnereink elvárásai iránt, de óvodai életünket a szakmaiság és a gyermekek mindenekfelett álló érdeke határozza meg.