Ünnepek, hagyományok, programok és rendezvények

Ünnepek

Óvodánk életének szerves részei az ünnepek. Fontos, hogy a gyermekeket megismertessük ezeknek a napoknak a másságával, érezzék a különbséget a hétköznapok és az ünnepek között.
Célul tűztük ki az ünnepek megtartásával közösségi érzésük, erkölcsi magatartásuk pozitív irányba való fejlesztését, az ünnepeken keresztül hatékonyan tudjuk az érzelmi és értelmi, hazafias nevelés feladatait megvalósítani, ezzel hagyományokat teremtünk a gyermekek életében.
Feladatunknak érezzük, hogy az ünnepeket kiemeljük az óvoda mindennapi életéből, de ez ne zavarja természetes életmenetüket. Fontosnak tartjuk, hogy az ünnep közös élménnyé váljon a gyermekek és a felnőttek részére. Igyekszünk olyan motivációt teremteni, hogy az ünnepeket tevékeny várakozás előzze meg. Törekszünk arra, hogy az ünnepeket a családokkal, közösen éljük meg. Nyilvános ünnepeink alkalmával együtt tesszük felejthetetlenné a tartalmat. Fényképek készítésével, majd a későbbi nézegetés lehetőségének biztosításával tesszük emlékezetessé a programot. A közös élmények erejével fokozzuk a gyermekek közösséghez való tartozását.

Az ünnepek tartalma időrendi sorrendben a nevelési év folyamán:

Mikulás:
Zártkörű, csoportos ünnepség. Minden csoport versekkel, dalokkal köszönti a Mikulást, és ő, a Szülői Szervezet képviselőinek segítségével megajándékozza a gyermekeket.
Karácsony:
Az ünnepség nyilvános, melyet csoportonként szervezünk. Minden csoport fenyőfát állít, melyet előző nap a szülők segítségével díszítünk fel. A gyermekek a karácsonyi műsor után, az általuk készített ajándékokkal ajándékozzák meg szüleiket.
Falukarácsony: a nagycsoportos gyermekek műsorral készülnek.
Idősek Otthona, Bölcsőde ünnepség: a nagy- és középső csoportos gyermekek műsorral lepik meg az időseket és a bölcsis gyerekeket.
Farsang:
Zártkörű ünnepség. Egy közös koncertet szervezünk a gyermekeknek, majd a csoportokban mindenki jelmezbe öltözve, vidám játékokkal, tombolahúzással, tánccal, sütizéssel búcsúztatják a telet.
Március 15.:
Társadalmi ünnep, a gyermekekkel megismertetjük az ünnep jelképeit: zászló, kokárda, gyertya, koszorú. A községünkben található Petőfi szobornál tartunk rövid megemlékezést.
Húsvét:
A tavaszváráshoz kapcsolódó hagyományőrző ünnepünk, zártkörű, csoportonként tojásfestéssel, locsolkodással, tojásfa készítésével igyekszünk a gyermekekhez közelebb hozni az ünnepet.
Majális:
Tavaszköszöntő ünnepünk: beszélgetünk a hagyományokról s az óvoda udvarán májusfát állítunk.
Anyák napja:
Nyilvános ünnepség, melyen az anyukák és nagymamák vesznek részt. A gyermekek csoportonként műsorral és az általuk készített ajándékokkal kedveskednek a vendégeknek.
Évzáró:
Nyilvános csoportonkénti ünnep, amely tükrözi a csoportokban egész évben végzett nevelőmunka eredményét.
Ballagás:
Nyilvános ünnep, amelyet az óvoda udvarán rendezünk. A nagycsoportosok adnak műsort a meghívott, megjelent vendégeknek.
Nemzeti Összetartozás Napja (június 4.):
Óvodai szintű megemlékezés, melyen a három csoport együttesen vesz részt, közös programmal. Ismerkedés a határon túli magyarság kultúrájával (népmesék, népdalok,
gyermekjátékok)
Születésnapok ünneplése:
Minden csoportban megünneplik a gyermekek születésnapját, a csoportok által kialakított szokás szerint.

Hagyományok, programok, rendezvények
Az ünnepek mellett, olyan programokat, hagyományteremtő napokat szervezünk az óvodában, mely közösségépítő a gyermekek és családjaik számára. Törekszünk arra, hogy minél szorosabb kapcsolatot ápoljunk a szülőkkel, ezért sok olyan programot szervezünk, melyeknek ők is aktív résztvevői lehetnek.
Minden évben ősszel megszervezzük a Tök jó napokat, ami egy tökfaragó verseny, melyen minden óvodás részt vehet az otthon elkészített alkotásával, értékes nyereményekért. Az október hónap mindig az egészség jegyében zajlik, így óvodánkban ekkor kerül megrendezésre az Egészséghét, melynek folyamán az egészséges életmód és környezetvédelem kerül fő hangsúlyba. A szülőket ebbe a programba is aktívan bevonjuk, előadásokat szervezünk, mindig pozitív visszajelzést kapva tőlük. A novemberi hónapban a következő program a Márton napi mulatság, kézműveskedéssel, zenehallgatással, énekléssel. A télűzés, tavaszvárás egyik nagy eseménye az óvodánkban a kiszézés, amely a tél elűzéséről és a tavasz köszöntéséről szól.  Gyermeknap alkalmából egyik évben közös, buszos kirándulást szervezünk és megnézzük a környék látnivalóit, másik évben pedig ugráló várat, lufi hajtogatást, arcfestést szervezünk, melyeket az év során gyűjtött elektronikai-, és ruhagyűjtés összegéből finanszírozunk.
Már több éve kiemelten kezeljük a környezetvédelem következő jeles napjait:
Október 6-án, az Állatok Világnapja alkalmából kirándulást szerveznek a csoportok, olyan családokhoz, ahol különféle háziállatokat ismerhetnek meg.
Március 22 környékén, az időjárás függvényében, a Víz Világnapja alkalmából minden évben kirándulunk a Zagyva folyóhoz.
Áprilisban a Föld napján és hetén óvodánk környezetét rendezzük, virágokat ültetünk, a konyhakertekbe veteményezés zajlik.
Májusban, a Madarak és Fák napja alkalmából kirándulást szervezünk a Lőtérre, ahol színes programokkal és finom ebéddel kedveskedünk a gyerekeknek.
Óvodánk szoros és rendszeres kapcsolatban áll a község intézményeivel, szervezeteivel.  Rendszeresen részt veszünk a községi rendezvényeken, szervezett programokon.
Minden év szeptemberében részt veszünk a szüreti felvonuláson, ahol a nagycsoport néptánc műsorral lép fel. A karácsony közeledtével rész veszünk az Adventi vásáron, melynek bevételét az óvodás gyermekekre fordítjuk. Rendszeresen ellátogatunk karácsonyi műsorral az Idősek Otthonába valamint a Községi Bölcsődébe és a nagycsoportos gyerekek nagy izgalommal készülnek a Falukarácsony ünnepségen előadandó szerepjátékukra.